Жінки в політиці. Українська перспектива

Жінки в політиці. Українська перспектива

В наш час, ми всюди чуємо слова “гендерна рівність”, “фемінізм”” “рівні права” тощо.  Та чи мають вони справжню силу? Чи однаково українці ставляться до чоловіків та жінок у політиці? Для сучасної України прийняття європейських цінностей стоїть особливо гостро. Кількість жінок на керівних посадах свідчить про рівень демократизації країни.

Україна зробила вагомі кроки на шляху до гендерної рівності. Проте зміни відбуваються повільно: за даними звіту Всесвітнього економічного форуму, Україна посідає 59-е місце (з 153) в рейтингу гендерної рівності. Як таке можливо в країні, де стільки добре освічених і талановитих жінок? Що їх стимує? Ці питання варті уваги.

жінки-політики | Жінки — це 50% успіху України
Pinterest

Що каже статистика?

Національне опитування з питань рівності між чоловіками та жінками в Україні демонструє, що 65% проти 23% опитаних погоджуються, що чоловіків частіше призначають на урядові посади ніж жінок. Дві третини (66%) громадян бачать, що наразі в політичному житті домінують чоловіки. 51 % громадян вважають, що виконання сімейних обов’язків не дає жінкам достатньо часу обіймати посади в Уряді. Дослідження громадської думки підтверджує очікування щодо пріоритетності сімейних зобов’язань у житті жінок. Майже 70% чоловіків вважають, що найважливіша роль жінки в суспільстві – піклуватися про власний дім та родину.

З іншого боку варто зазначити, що чоловіки і жінки в Україні прагнуть бачити зміни в традиційних ролях чоловіків та жінок. 77% українців стверджують, що рівність між чоловіками та жінками важлива для них. Дві третини українців (61%) прагнуть більш збалансованого представництва у політичному житті країни.

Якщо звернутись до статистики складу Верховної ради, то український парламент ще далекий до гендерного балансу. На сьогодні жінок у ВР лише 20,6 %.Та в порівнянні з минулими скликаннями цей результат є значним прогресом. На це вплинули нові гендерні квоти.

В Верховной раде девятого созыва 20,6 процентов женщин. В то время как в первом созыве было только 2,5 процента.
Інфографіка з сайту “Слово і діло”

При цьому варто зазаначити, що на рівні місцевого самоврядування ситуація значно краща, ніж на арені високої політики.

ОПОРА - Громадянська мережа - вибори в Україні - вибори в Украине -  Election in Ukraine
Результат з сайту “ОПОРА”

Чому ж такий дисбаланс?

На сьогодні в Україні існує ряд причин та проблем, які не дозволяють жінкам реалізуватися у політиці. Це доводить й рейтинг індекс гендерного розриву, який щороку показує на якому рівні перебувають країни, в питанні доступу жінок до різних сфер. В 2020 році Україна втратила 15 позицій в політиці (103 позиція).

Голова громадського альянсу «Політична дія жінок», Ірина Тишко, зауважує, що основні причини цього – корупція. Не має відкритого доступу жінок до високих посад, зокрема відкритих прозорих конкурсів. Ще одна причина, це стереотипне уявлення про роль чоловіка та жінки в суспільстві. Національно-демократичний інститут показав своє дослідження щодо ідеального політика: людина старшого віку (за 35), обов’язково одружена або заміжня, традиційно надають перевагу чоловікам, як кращому господарю.

Остання причина неспроможності конкуренції жінок до чоловіків у політиці є відсутність ресурсів. Це доказує статистика: на мерів обласних міст претендувало лише 16 % жінок. Політичні партії роблять ставку на більш ресурсних «гравців».

Проблеми гендерної рівності і політики-жінки в Україні - Главком
Pinterest

Як це регулюється законом?

В українському законодавстві прописано рівні права і можливості жінок і чоловіків загалом і в політиці зокрема. Передусім у Конституції України громадянам гарантовано рівні конституційні права і свободи: «не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками» (стаття 24). По-друге, окремий Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (2005) містить визначення таких понять, як рівні права і рівні можливості жінок і чоловіків, дискримінація за ознакою статі, позитивні дії, сексуальні домагання тощо. А у статті 3 сказано: «державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків спрямована на утвердження гендерної рівності; недопущення дискримінації за ознакою статі; застосування позитивних дій; забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень; забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов’язків».

Варто також згадати гендерні квоти прийняті у 2015 році. На місцевих виборах в Україні уперше буде застосована обов’язкова 40-відсоткова гендерна квота. В кожній п’ятірці списку має бути збережена пропорція двоє до трьох, тобто – дві жінки й три чоловіка або навпаки. Якщо ж цю вимогу партія проігнорує – її не зареєструють.

Жінки-посадовці у ЗМІ:

Але те, що жінок в Раді стало більше не означає, що ставлення до них покращилось. Так, кампанія  “Повага” минулої зими вручила вже другу анти-премію “Це яйце” за сексизм. Номінантами та номінантками стали народні депутати, чиновники, кандидати і кандидатка на місцевих виборах, а також президент України; національні канали і місцеві видання.

 При цьому, від сексизму не захищений ніхто. Як приклад, скандал на програмі “Урядовий квартал”. Кандидат на посаду мера Одеси Євген Червоненко систематично ображав народну депутатку Галину Янченко. Завершилося тим, що Янченко просто вийшла зі студії. Поширюють нетерпиме ставлення до жінок інколи й самі політикині. Кандидатка на посаду міського голови Києва Ірина Верещук  сказала: “В армію. І все стане на свої місця”. Але ж саме феміністки свого часу і боролися за рівні права жінок і чоловіків і в армії.

 Деякі українські медіа лише утверджують стереотипи щодо жінок. В законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» написано про захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі. Натомість колишній телеканал “ZIK” влаштував опитування “чи справжні груди?” у депутатки Олександри Клітіної. Телеканал також дозволив собі транслювати на екрані всі сексистські коментарі своїх підписників. 

Суспільству складно підтримувати ідею залучення жінок у велику політику, коли високопосадовці у ЗМІ висловлюють патріархальні погляди. Як, приклад, чинний президент Володимир Зеленський, назвав жінок “нашим брендом” під час виступу на найбільшому в світі кампусі стартапів «Station F» у Франції. У відповідь на це соціальні мережі обурилися, та почали писати пости з хештегом #Ятобінебренд.

Чому про це так мало говорять?

Ірина Тишко висловлює думку, що багато політиків не часто усвідомлюють, що це питання прав людини: «Ніхто так далеко не мислить. Нема категорії «прав людини», «краще майбутнє». Всі хочуть виграти виборчу кампанію тут і зараз і вже завтра зайти до Верховної Ради і почати розподіл ресурсів». Вона також зазначає, що гендерні квоти 2015 року не спрацювали на практиці. Випадків, коли партії зареєструвалися попри дисбаланс 2:3, оминувши закон, більше тисячі. Лише через більш жорсткий спосіб, за допомогою санкцій та обмежень політичні гравці починають зважати на гендерну рівність. «Я вважаю, що в пострадянській Україні такі вимоги будуть спрацьовувати. З кожним роком вимога виконання гендерних квот буде провокувати дискусію як в суспільстві так і в політичному істеблішменті. Бо, насправді, політичне середовище ще недостатньо дозріло до усвідомлення і розуміння необхідності гендерної політики» – прокоментувала експертка.

Мотивація для жінок

Жінки в політиці України: 100 років еволюції - Жінок - у політику!
Фото з сайту “Гендер в деталях”

Профемініст, спеціаліст з комунікацій та управління знаннями ПРООН в Україні, Микола Ябченко: «Повинні бути створені умови, для того, щоб були можливості. Тоді жінка вже вирішуватиме хоче вона чи не хочу йти в політику. Має бути підхід не за статтю, а за професійністю. Багато чого стопорить жінок саме на рівні сім’ї. Якщо б сіли поговорили й вирішили, що жінка має чудові шанси створити кар’єру в політиці». Розділ побутових обов’язків стане гарною мотивацією, для того, щоб жінка реалізувала себе в професії.

Друге це, звісно показувати існування гарних прикладів. Доводити, що жінки можуть бути успішними в різних сферах, зокрема і в політиці. Показувати, що підтримка сім’ї важлива, що це нормально, коли чоловіки можуть взяти на себе частину обов’язків у домі. Позитивні приклади створюють гарну мотивацію для старту жінок, які вже давно хотіли, але вагалися будувати кар’єру. Вони будуть надихати жінок йти в політику, а чоловіків підтримувати їх у цьому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *